Padł rekord wagowy na Towarzyskich Zawodach Gruntowych Open

W dniach 10-11 lipca na zbiorniku w Suchedniowie odbyły się Towarzyskie Zawody Gruntowe Open. W rywalizacji, która trwała od godz. 15:00 w sobotę, aż do godz. 9:00 w niedzielę brało udział 31 zawodników z różnych miejscowości i kół wędkarskich.

Zawody rozgrywały się na północnym oraz wschodnim brzegu zbiornika tj. od strony ul. Dawidowicza oraz od strony torów/lasu. Po przedstawieniu zasad rywalizacji przez kapitana sportowego kol. Tadeusza Przygodę przystąpiono do losowania stanowisk. Następnie zawodnicy udali się na swoje miejsca by rozładować sprzęt i przygotować stanowiska do połowu. Na tę czynność zawodnicy mieli ok. 1.5 godziny, gdyż pierwsze zestawy trafiły do wody o godz. 17:00. Łowiono od barierek przy miejscowym parku, aż do kładki na wlocie rzeki. Z połowu wyłączono groblę wraz z cyplem pod dębem. W klasyfikacji podlegały ryby złowione zgodnie z uchwałą 60/2020 ZO PZW Kielce dot. organizacji zawodów na żywej rybie.  

Sprzętu co nie miara…

Łowienie ryb metodą gruntową, czy chociażby samo karpiowanie z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Liczba chętnych na tego typu zawodach stale rośnie. W sklepach wędkarskich pojawiają się coraz to nowsze przynęty, zanęty, wędki oraz inne akcesoria wędkarskie. Producenci sprzętu tworząc coraz to nowsze rozwiązania, aby udogodnić połowy amatorom wędkowania. Widać było to po ilości sprzętu, którą dysponowali zawodnicy. Standardem bowiem są już tzw. „wózki” i „taczki” karpiowe ułatwiające transport sprzętu z auta na docelowe miejsce połowu.

Technika połowu

Zawodnicy łowili różnymi technikami. Jedni nastawili się na typowo karpiowe zestawy, gdyż tych jest w zbiorniku pod dostatkiem, o czym przekonali się uczestnicy „Pierwszego Maratonu Karpiowego”, który odbył się w maju tego roku. Drudzy zaś stosowali delikatne zestawy, aby zdobyć punkty ilością drobnej ryby typu leszcz, płoć. Łowiono zarówno na tzw. „drgającą szczytówkę”, jak i na typowe zestawy karpiowe z hangerem/swingerem jako sygnalizatorem brań.

Pogoda sprzyjała wędkarzom

Sprzyjająca letnia aura nie popsuła nam szyków, tak jak było to rok wcześniej na zawodach tej samej rangi, gdzie zawody musiały zostać przerwane ze względu na gwałtowną burzę. Tym razem było ciepło i słonecznie, bez opadów.

Dominujące gatunki

Zawodnicy na czas zawodów przechowywali ryby w siatkach i workach karpiowych. Gdy złowioną większą sztukę tj. ponad 5 kg, dzwoniono do sędziego aby rybę zważyć na miejscu i wypuścić. Dominującym gatunkiem był leszcz oraz płoć. Łowiono również dorodne karpie, zarówno lustrzenie, jak i sazany. Trafiały się karasie srebrzyste tzw. „japońce”, a jednemu z zawodników udało się złowić karasia złocistego (pospolitego).

Rekord wagowy zawodów

Gdy przystąpiono do ważenia ryb na stanowiskach, okazało się, że mamy do czynienia z rekordem wagowym zawodów wędkarskich, jakie kiedykolwiek odbywały się w naszym kole! Aż siedmiu, spośród trzydziestu zawodników złowiło ponad 10 kg ryb! Rywalizacja była zacięta, gdyż liczyły się każde gramy. Jeden gram równa się jednemu punktowi w klasyfikacji.

Klasyfikacja zawodników

W kategorii juniorów zaszczytne, pierwsze miejsce zajął Jakub Fiślak z łączną liczbą punktów 8505. Na drugim miejscu uplasował się Igor Dąbrowa z łączną liczbą punktów 3870. Trzecie miejsce na podium w kategorii juniorów zajął Bartosz Szewczyk z łączną liczbą punków 2085. Trójka juniorów złowiła łącznie ponad 14 kg ryb!

W kategorii seniorów padł rekord wagowy zawodów, które były do tej pory organizowane przez Koło PZW w Suchedniowie. Kol. Daniel Motyła, zdobywca pierwszego miejsca ustanowił rekord wagowy zawodów, łowiąc 29,730 kg ryb. Dotychczas najlepszym wynikiem zawodów była waga oscylująca w granicach 8-10 kg. Tuż za rekordzistą, drugie miejsce objął kol. Patryk Głowala, który złowił 21,490 kg ryb. Trzecie miejsce przypadło kol. Zbigniewowi Ryszewskiemu, który zdobył łącznie 13250 punktów a tym samym złowił 13,250 kg ryb. Wyniki pierwszej dziesiątki prezentowały się następująco:

Juniorzy (do 16 lat):

 1. Fiślak Jakub – 8505 pkt.
 2. Dąbrowa Igor – 3870 pkt.
 3. Szewczyk Bartosz – 2085 pkt.

Seniorzy:

 1. Motyła Daniel – 29740 pkt.
 2. Głowala Patryk – 21490 pkt.
 3. Ryszewski Zbigniew – 13250 pkt.
 4. Fraszczyk Krzysztof – 13170 pkt.
 5. Maszczyk Michał – 13135 pkt.
 6. Kowalik Rafał – 11940 pkt.
 7. Kapusta Ireneusz – 10480 pkt.
 8. Kosiorek Maciej – 9385 pkt.
 9. Stąpór Maciej – 8355 pkt.
 10. Osóbka Tymoteusz – 8010 pkt.

Ryby w znakomitej kondycji trafiły z powrotem do wody. Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom oraz zapraszamy na „Drugi Maraton Karpiowy”, czyli zawody drużynowe, które odbędą się w dniach 10-12 września tego roku.