Spławikowe Mistrzostwa Koła 2023 – wyniki

Niedzielny poranek 23 kwietnia zgromadził nad brzegiem suchedniowskiego zalewu zwolenników połowu ryb spokojnego żeru metodą spławikową.

Na zbiórce o godz. 7:00 w słonecznej, wiosennej aurze stanęło 27 uczestników należących do miejskiego Koła, aby rywalizować pomiędzy sobą w Spławikowych Mistrzostwach Koła. Uczestników przywitał prezes Koła kol. Rafał Kutwin życząc udanych połowów.

Kap. sportowy Mariusz Adamczyk wraz z sędziami Michałem Łubkiem i Piotrem Sitarskim przedstawili zasady rywalizacji. Po zapoznaniu się z obowiązującymi zasadami zawodnicy przystąpili do losowania numerków, które odpowiadały stanowiskom wydzielonym wzdłuż północnego oraz wschodniego brzegu zbiornika (brzeg od strony lasu oraz od strony ul. Dawidowicza).

Na przygotowanie sprzętu i zanęt zawodnicy mieli niespełna godzinę. Zawody trwały przez cztery godziny od 8:00 do 12:00.

Większość zawodników zdecydowała się łowić wędkami typu „bat”. Wędka tego typu pozwala na precyzyjne umieszczenie spławika w zanęconym miejscu na tafli wody, a zarazem szybkie zacięcie i hol ryby do brzegu bez kłopotliwego ściągania żyłki kołowrotkiem. Kilku zawodników zdecydowało się jednak na połów wędką z kołowrotkiem na tzw. metodę odległościową. Nie było natomiast zawodników łowiących wędką wyczynową (tzw. „tyczką”).

W siatkach zawodników dominowały głównie wzdręgi oraz płocie. Trafiały się również pojedyncze leszczyki, które w dużej mierze odgrywały rolę w końcowym wyniku.

Różnica w ilości i wadze złowionych ryb u większości zawodników była nieznaczna. Pierwsza dziesiątka to wyniki w granicach dwóch kilogramów. Zdarzało się, że o wyniku decydowała przewaga dziesięciu, dwudziestu punktów.

Warto nadmienić, że podczas zawodów złowiono łącznie 38,780 kg ryb, spośród których niemal w większości to małej wielkości wzdręgi oraz płocie.

O godz. 12:00 sędzia Michał Łubek zasygnalizował koniec zawodów, po czym przystąpiono do ważenia.

„Spławikowym Mistrzem Koła” w kategorii senior został Dominik Ciszewski, drugie miejsce zdobył Artur Ciura, a trzecie miejsce objął Mariusz Adamczyk. W kategorii juniorów na pierwszym miejscu ulokował się Adrian Kopeć, drugi był Kacper Zegadło, a tuż za nim na trzecim miejscu Adam Plewa.

Zwycięzcy tegorocznych „Spławikowych Mistrzostw Koła” otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy, zaś wszystkie złowione ryby trafiły w dobrej kondycji z powrotem do wody.

Wyniki:

Seniorzy:

1. Dominik Ciszewski – 3400 pkt.

2. Artur Ciura – 2880 pkt.

3. Mariusz Adamczyk – 2855 pkt.

Juniorzy:

1. Adrian Kopeć – 1855 pkt.

2. Kacper Zegadło – 1655 pkt.

3. Adam Plewa – 250 pkt.

Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom tegorocznych zawodów i życzymy dalszych sukcesów w wędkarskim współzawodnictwie, a sympatyków wędkarstwa spinningowego zapraszamy na Spinningowe Mistrzostwa Koła, które odbędą się w poniedziałek 1 Maja o godz. 7:00.