W pogoni za… „płotką”

1Niedzielny poranek 23 maja zgromadził nad brzegiem suchedniowskiego zalewu zwolenników połowu ryb spokojnego żeru metodą spławikową.

Na zbiórce stanęło 24 uczestników, którzy zostali podzieleni na cztery kategorie wiekowe (kadet, junior, młodzieżowiec, senior). Zawodnicy zapoznali się z regulaminem jaki ich obowiązywał i przystąpili do losowania numerków, które odpowiadały stanowiskom wydzielonym wzdłuż grobli. Zawody odbywały się na tzw. „żywej rybie” (tzn. wszystkie złowione rybki po zważeniu trafiały z powrotem do zbiornika). Wymiary ochronne na płoć i leszcza zostały zdjęte na czas zawodów.

Zawodnicy nastawiali się głównie na płotkę łowiąc wędkami typu bat. Wędka tego typu pozwala na precyzyjne umieszczenie spławika w zanęconym miejscu na tafli wody, a zarazem szybkie zacięcie i hol ryby do brzegu bez kłopotliwego ściągania żyłki kołowrotkiem.

W siatkach zawodników dominowały mniejsze i większe płotki. Trafiały się również leszczyki, karasie, liny, okonie no i oczywiście „kolczaste olbrzymy”, które również ingerowały w punktacje poszczególnych uczestników zawodów, czyli… jazgarze.

Różnica w ilości i wadze złowionych ryb u większości zawodników była nieznaczna. Zdarzało się, że o wyniku decydowała przewaga kilku punktów czyli jednej, dwóch płotek. Większą różnicę można było zauważyć u zawodników łowiących wędką wyczynową (tzw. „tyczką”), u których ilość złowionych płotek była znacznie większa niż u zawodników stosujących tradycyjne wędziska. Po zakończeniu drugiej tury zawodów uczestnicy z niepokojem oczekiwali na wyniki zmagań.

„Spławikowym Mistrzem Koła” w kategorii kadetów, czyli najmłodszego wcielenia fanatyków wędkarstwa został Karol Przygoda. W kategorii juniorów na pierwszym miejscu ulokował się Patryk Pych. Kategorię młodzieżowców zwyciężył Paweł Bilski, a „Mistrzem Koła” w kategorii seniorów został Robert Wołowiec.

Zwycięzcy tegorocznych zawodów spławikowych „o Mistrzostwo Koła” otrzymali pamiątkowe dyplomy wraz z upominkami w postaci sprzętu wędkarskiego.

Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom tegorocznych zawodów i życzymy dalszych sukcesów w wędkarskim współzawodnictwie, a najmłodszych sympatyków wędkarstwa zapraszamy na „zabawę z wędką”, czyli coroczną imprezę wędkarską organizowaną dla dzieci z okazji dnia dziecka, która odbędzie się dnia 13 czerwca.