1 Maja – „święto” wędkarzy

1 Maja – Święto Pracy obchodzone w Polsce rokrocznie od 1950 roku. Flagi narodowe rozwieszone wzdłuż ulic upamiętniające to państwowe święto wzbudzają u przechodniów i przejeżdżających odczucie wieloletniej tradycji. Jest to również ważna data w wędkarskim kalendarzu. Zwłaszcza dla spinningistów jest to podwójne święto, gdyż tego dnia najpopularniejszy drapieżnik polskich wód jakim jest szczupak kończy swoje tarło.

Dzień ten przez przez wielu wędkarzy uważany jest za oficjalne rozpoczęcie sezonu spinningowego.
W Suchedniowie wędkarską majówkę rozpoczęto od Spinningowych Mistrzostw Koła. Tym razem aura przywitała nas niezwykle ciepłym, bezwietrznym porankiem. Od samego rana było słonecznie i ciepło.

Miłośnicy połowu ryby drapieżnej spotkali się nad miejscowym zbiornikiem o godz. 7:00. Sędzia zawodów kol. Michał Łubek przedstawił zasady rywalizacji – połów zgodnie z RAPR; po złowieniu wymiarowej ryby należało zrobić jej zdjęcie na tle miarki oraz emblematu z datą zawodów, który otrzymał każdy z uczestników. Następnie należało rybę uwolnić zgodnie z zasadą „złów i wypuść” obowiązującą na zbiorniku. Łowić można było na całym zalewie z brzegu (z wyłączeniem tarliska).

Twister, wobler, obrotówka, wahadłówka? Z pewnością wielu zawodników zastanawiało się jaką przynętą przechytrzyć drapieżnika. Z uwagi na to, że zbiornik jest „świeżo” zarybiony, większość zawodników zdecydowała się na lżejsze zestawy z przynętami mniejszych rozmiarów z zamiarem połowu okonia.

Zawody trwały cztery godziny, w przeciągu których aż dziewięciu zawodników uzyskało punkty w klasyfikacji (co zdarza się rzadko!). Łupem wędkarzy padały ponad 20 centymetrowe okonie, trafiały się również szczupaki, ale większość z nich nie dorosła jeszcze na tyle, by przekroczyć wymiar ochronny.

Po przeliczeniu centymetrów na punkty ustalono zwycięzców tegorocznych Mistrzostw Koła. Tegorocznym Spinningowym Mistrzem Koła został kol. Paweł Kowalik, v-ce Mistrzem Koła został prezes Koła kol. Mieczysław Ciszewski, zaś II v-ce mistrzem został kol. Paweł Adarczyn.

Zawodnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz akcesoria wędkarskie.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy jeszcze lepszych efektów w kolejnych zawodach. Zapraszamy w najbliższą niedziele 5.05.2019 na Feeder’owe Mistrzostwa Koła (zbiórka w parku przy schodach o godz. 7:00).