Zawody Spławikowe – Eliminacje

6Wędkarze z Suchedniowa spotkali się dnia 20 maja nad brzegiem lokalnego zbiornika na zawodach spławikowych „o Mistrzostwo Koła”. Jak co roku zawody te mają na celu wyłonić najlepszych uczestników, którzy będą reprezentować miejskie Koło na zawodach okręgowych. O godz. 6:00 rano kapitan sportowy kol. Ryszard Tusznio przywitał amatorów połowu metodą spławikową i wyjaśnił zasady rywalizacji. Zawody odbywały się „na żywej rybie” – to znaczy, że każda ze złowionych ryb po zważeniu została wypuszczona ponownie do zbiornika.

Wymiary ochronne na płocie i leszcze zostały zdjęte na czas rywalizacji. Zawodnicy zostali rozgrupowani według odpowiednich kategorii wiekowych jak to zwykle ma miejsce na tego typu zawodach. Po wylosowaniu stanowisk, które ulokowane były na linii brzegowej wzdłuż ul. Dawidowicza, wędkarze udali się ze sprzętem by zacząć przygotowania do połowu. Większość zawodników jako swoje wędzisko stosowała tradycyjne „baty”, część z kolei używała wędek teleskopowych, a jeden z uczestników zawodów użył niezastąpionej „tyczki”.

Dobór zróżnicowanych zanęt odzwierciedlał się na wynikach poszczególnych zawodników. Jak można było zauważyć najbardziej efektywnymi zanętami były te, w których występował „jokers”, czyli ochotka zanętowa, którą wbrew pozorom nie łatwo stosować (wymaga ona odpowiedniego przygotowania, rozproszenia). W dwóch turach nieugiętym zawodnikiem był „tyczkarz” kol. Jarosław Serek, który holował raz za razem dorodnie płocie. Pomimo zmiany stanowiska po pierwszej turze efekty miał bardzo dobre – świadczy to o tym, że zanęta oraz obrana metoda połowu (tyczka zapewnia precyzyjną lokacje spławika w zanęconym rewirze) odgrywa tu większą rolę niż stanowisko. Do siatek zawodników trafiały głównie płocie, jazgarze, okonie i jazie. Po blisko 5 godzinnych zmaganiach klasyfikacja zawodników wyglądała następująco:

Kategoria „Senior”:
1. Serek Jarosław
2. Dulęba Marcin
3. Biskup Paweł

Kategoria „Młodzieżowiec”:
1. Waldon Rafał
2. Spadło Łukasz

Kategoria „Junior”:
1. Ciszewski Piotr
2. Kowalik Rafał

Zwycięzcy tegorocznych zawodów spławikowych „o Mistrzostwo Koła” otrzymali nagrody w postaci sprzętu wędkarskiego i akcesoriów.

Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom tegorocznych zawodów i życzymy dalszych sukcesów w wędkarskim współzawodnictwie, a najmłodszych sympatyków wędkarstwa zapraszamy na „zabawę z wędką”, czyli coroczną imprezę wędkarską organizowaną dla dzieci z okazji dnia dziecka, która odbędzie się dnia 3 czerwca.