Podlodowe Zawody Wędkarskie o Mistrzostwo Koła

4Dnia 19 lutego na suchedniowskim zbiorniku odbyły się pierwsze w tym roku Zawody o Mistrzostwo Koła. Dyscyplina podlodowa również i w takim miasteczku jak nasze ma swoich zwolenników, dzięki czemu na zbiórce o godz. 8.00 stawiło się 16 zawodników. Kapitan sportowy kol. Ryszard Tusznio powitał zebranych i omówił zasady rywalizacji, po czym przystąpiono do współzawodnictwa.

Biorąc pod uwagę kilkunastostopniowe mrozy, które utrzymywały się przez dłuższy czas tegorocznej zimy, warunki pogodowe w dniu dzisiejszym sprzyjały połowom, gdyż temperatura utrzymywała się w okolicach zera. Zawodnicy rozdzielili się między siebie na lodowej tafli zbiornika i przystąpili do wiercenia otworów. Grubość lodu przekraczała 30 cm, tak więc o bezpieczeństwo nie trzeba się było martwić. Większa część wędkarzy jako przynęty używała „mormyszki” uzupełnionej ochotką, co spośród wszystkich rodzajów przynęt najlepiej sprawdziło się zarówno na dzisiejszych zawodach jak i na ubiegłorocznych.

Zawodnicy podrywając przynętę od dna emitowali ruch słabej, chorej rybki, co kusiło drapieżników do ataku. Najczęściej wyławianą rybą był rzecz jasna jazgarz, ale nie zabrakło też typowego drapieżnika wyławianego spod lodu, którym jest okoń. Zawodnicy na zmianę wzbogacali swoje wyniki przez 3 godziny, wyciągając spod lodu coraz to więcej „kolczastych osobników”. Punktacja polegała na przyznaniu zawodnikowi jednego punktu, za jeden gram złowionej ryby, a zawodnicy dążyli do tego by mieć ich najwięcej. Ostatecznie kilka minut po godz. 11 zakończono połowy i przystąpiono do ważenia „okazów” i wyłonienia zwycięzców. Po raz kolejny nieugiętym zawodnikiem był kol. Tomasz Świtek, który zdobył liczbą punktów 548, pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajął kol. Michał Łubek z liczbą punktów 502, a trzecie kol. Paweł Bilski – 361 pkt.. Warto dodać, że złowione ryby trafiły z powrotem do wody, bowiem zawody odbywały się na tzw. „żywej rybie”. Na czas zawodów zdjęte zostały również wymiary ochronne, aby klasyfikacja punktowa przedstawiała się jak najokazalej. Czołowi zawodnicy zostali obdarowani upominkami w postaci akcesoriów wędkarskich, po czym przystąpiono do wspólnego grillowania, bowiem na zawodników czekało ognisko z gorącą kiełbaską.

W miłej i sympatycznej atmosferze zakończono tegoroczne „Zawody Podlodowe o Mistrzostwo Koła”. Gratulujemy zawodnikom postawy, wytrwałości i jednocześnie zapraszamy na kolejne zawody wędkarskie, tym razem w dyscyplinie gruntowej, które planowane są na 22 kwietnia.