Relacja z Zawodów Podlodowych o Mistrzostwo Koła PZW Suchedniów

4W dniu 31 stycznia br. odbyły się Zawody Podlodowe o Mistrzostwo Koła PZW Suchedniów. Zgodnie z programem zbiórkę uczestników zmagań wyznaczono na godz. 8.00 przy zaporze. Chociaż wędkowanie podlodowe to specyficzna forma relaksu z wędką, na starcie stanęło szesnastu uczestników tej rywalizacji. Po odczytaniu zasad wędkowania i wyznaczenia terenu połowów, przez kapitana sportowego Koła PZW Suchedniów Ryszarda Tusznio, przystąpiono do zajmowania stanowisk. Poszły w ruch świdry do robienia otworów w lodzie, każdy z uczestników chciał wyszukać najbardziej atrakcyjne miejsce w swym rewirze, by wyjść zwycięsko z tych zawodów.

W zimie możemy łowić ryby na trzy sposoby. Na tzw. „oblankę”, czyli podlodową błystkę (niepoprawnie nazywaną szarpakiem), na „mormyszkę” oraz na wędkę spławikową. Pierwsza metoda pozwala łowić głównie okonie i jest mało skuteczna podczas zawodów. Łowienie na „mormyszkę”, która imituje małą, chorą rybkę, polega na sprowadzeniu przynęty w okolice dna oraz na podrywaniu i opuszczaniu wabika. Brań najczęściej spodziewać się można w chwili, kiedy przynęta po poderwaniu w górę opada i nieruchomieje. Jeśli nasza wędka zaopatrzona będzie w sygnalizator brań, zwany kiwokiem, to pochwycenie przynęty przez rybę pokaże nam wyginający się w górę lub do dołu kiwok. Jaką metodę połowu wybrać – to zależy od warunków na łowisku, ale także od indywidualnego upodobania. Większość zawodników wybrała „mormyszkę” uzupełnioną ochotką. Przy niektórych stanowiskach nie trzeba było długo czekać na efekt, co prawda najczęstszym trofeum były jazgarze, ale i okoniki nie gardziły wędkarską przynętą. Zakończenie zawodów przewidziano na godzinę 11:30. Komisja sędziowska przystąpiła do ważenia połowów, a ponieważ były to zawody na „żywej rybie” po zapisaniu punktacji rybki wróciły do zalewu.

Najefektywniejszym zawodnikiem tych zmagań okazał się Tomasz Świtek, który zdobył 860 punktów, zajmując pierwsze miejsce, wyprzedził on o 155 punktów Łukasza Spadło. Trzeci w klasyfikacji Michał Markiewicz zdobył 520 pkt. Pozostali uczestnicy zawodów z mniejszą punktacją zajęli dalsze miejsca. Podczas zmagań panowała miła, sympatyczna i przyjacielska atmosfera. Po zawodach na uczestników czekał gorący poczęstunek. Gratulujemy wytrwałym sympatykom podlodowego wędkowania i życzymy sukcesów w kolejnych zawodach. Mamy nadzieję, że dla wszystkich była to dobra okazja do wspólnego spotkania i współzawodnictwa.
W tegorocznych zawodach wystartowało 16 osób. Zawody trwały do godz. 11:30 po czym przystąpiono do ważenia złowionych ryb.

Tabela wyników:

Podlodowe Mistrzostwa Koła PZW Suchedniów – 31.01.2010r.

1. Świtek Tomasz – 860 pkt.
2. Spadło Łukasz – 705 pkt.
3. Markiewicz Michał – 520 pkt.