IV Maraton Karpiowy – wyniki

W dniach 8-11 września 2022 nad zalewem w Suchedniowie odbył się „IV Maraton Karpiowy”. Siedemnaście drużyn brało udział w czwartej edycji tej popularnej od czasu powstania zbiornika „no kill”, karpiowej rywalizacji.

Zawody rozpoczęto w czwartek, o godz. 11:00 na skarpie przy ul. Dawidowicza, gdzie zawodników powitał prezes Koła kol. Rafał Kutwin życząc udanych połowów.

Kapitan sportowy kol. Przemysław Fiślak przedstawił zasady rywalizacji – w klasyfikacji liczyły się trzy karpie lub amury o wadze od 4 kilogramów oraz największa ryba zawodów tzw. „Big Fish”.

Zawodnicy mogli nęcić stanowiska z brzegu, bez tzw. „wywózki”. Każdy z uczestników został zobowiązany do przetrzymywania ryb w workach karpiowych oraz do posiadania mat karpiowych, aby ryby po złowieniu i zważeniu wróciły do wody w dobrej kondycji. Po losowaniu stanowisk uczestnicy dostali regulamin zawodów z mapką określającą lokalizację stanowisk.

Stanowiska usytuowane były na całym zbiorniku z wyłączeniem cypla „pod dębem” oraz cypla przy „OSiR” wraz z terenem OSiR włącznie. W zawodach mogli brać udział karpiarze z całej Polski, pod warunkiem posiadania aktualnych opłat Okręgu PZW Kielce. W większości byli to jednak wędkarze z okolicznych miejscowości, nierzadko uczestnicy poprzednich edycji „Maratonu Karpiowego”.

Nęcenie rozpoczęło się o godz. 13:00, zaś pierwsze zestawy karpiowe wylądowały w wodzie tuż po godz. 14:00. Ryby próbowano przechytrzyć rozmaitymi przynętami, m. in. kulkami proteinowymi o różnych zapachach i smakach począwszy od słodkich, owocowych, aż po tzw. „śmierdziuchy”. Konopie prażone, orzech tygrysi, groch, pellety o różnych smakach, zapachach, rozmiarach i kolorach – to wszystko można było zaobserwować u startujących.

Ryby podczas niniejszej edycji zawodów były dosyć kapryśne. Nie wszystkim drużynom udało się złowić rybę nadającą się do ważenia. Aura była zmienna – w pierwszy dzień zawodów było słonecznie, ciepło i bezwietrznie. Pierwsza noc przyniosła ze sobą ok. 3 godzinną burzę. Przez kolejne dni zawodnikom towarzyszył przelotny deszcz.

Wyniki pierwszej dziesiątki IV edycji „Maratonu Karpiowego” prezentują się następująco:

1. Kosiorek Maciej / Kosiorek Wojciech – 16,995 kg.

2. Staroń Adrian / Staroń Krystian – 16,185 kg.

3. Kołomański Albert / Kołodziej Piotr – 15,695 kg.

4. Matla Mateusz / Połeć Kacper – 13,450 kg.

5. Ślusarczyk Rafał / Adamczyk Cezary – 13,325 kg.

6. Kamińczak Artur / Krupa Szczepan – 9,800 kg.

7. Adamczyk Mariusz / Czerwiński Jakub – 9,340 kg.

8. Maciejczak Karol / Kołodziej Bartosz – 9,220 kg.

9. Maszczyk Michał / Kania Mariusz – 9,115 kg.

10. Kowalik Rafał / Konefał Piotr – 6,665 kg.

Największą rybę zawodów złowił kol. Kowalik Rafał – 6,665 kg.

Następne zawody odbędą się już za tydzień 18.09.2022 r. tym razem w dyscyplinie spławikowej, również w formie „OPEN”.

Dziękujemy wszystkim zawodnikom oraz zaangażowanym w organizacje zawodów, bez których ta wspaniała impreza nie miałaby miejsca.

Szczególne podziękowania kierujemy dla osób, które bezinteresownie pomogły w przygotowaniu stanowisk do zawodów poprzez koszenie stanowisk.