Spinningowe Mistrzostwa Koła

2Rokrocznie, co stało się już tradycją Koła PZW w Suchedniowie dnia 1 maja organizowane są zawody wędkarskie w dyscyplinie spinningowej. Tego dnia szczupak – najpopularniejszy drapieżnik polskich wód jest już po tarle i dozwolony jest jego połów przez wędkarzy.

W czwartkowy poranek o godz. 6:00 siedemnastu spinningistów stawiło się na zbiórce w parku przy zaporze miejscowego zbiornika, gdzie odbyły się zapisy zawodników. Sędzia zawodów kol. Michał Łubek przywitał zgromadzonych wędkarzy i przedstawił regulamin rywalizacji. Obowiązywały wymiary i okresy ochronne, a także limity ilościowe zgodnie z regulaminem RAPR 2013. Przypomnijmy wymiary ochronne – szczupak od 50 cm, okoń od 18 cm, jaź/kleń – od 25 cm.

Zawody te podobnie jak w ubiegłym roku odbywały się na żywej rybie (Catch & Release), a więc po złowieniu jakiegokolwiek okazu nie wolno było go uśmiercić, a zamiast tego udokumentować wynik zdjęciem przedstawiającym rybę z przyłożoną miarką, co oczywiście odbywało się w obecności świadka – innego kolegi wędkarza, a następnie taki okaz należało wypuścić spowrotem do wody. Takie działania mają na celu wypromowanie wędkarstwa sportowego i nie traktowania ryby jako „mięsa”, a jako przygody i elementu obcowania z wodą.

Zawodnicy mieli możliwość połowu na całym zbiorniku z wyłączeniem tarliska. Na wędkach spinningistów znajdowały się różnorodne przynęty sztuczne (woblery, rippery, błystki obrotowe oraz wahadłowe (tzw. „blachy”) w różnych kolorach, odcieniach, ubarwieniach. Część zawodników nastawiła się „na okonia” stosując niewielkiego rozmiaru przynęty tzw. „paprochy”, zaś część postawiła na „szczupłego” stosując przynęty większego kalibru.

Rywalizacja trwała do godz. 11:00 w jednej turze. Jedynie trzem zawodnikom udało się złowić rybę. Najlepszym zawodnikiem, a zarazem Spinningowym Mistrzem Koła 2014 okazał się kol. Krzysztof Materek, który złowił jazia o długości 42 cm. Pierwszym wicemistrzem Koła został kol. Rafał Kowalik, który złowił dwa okonie o długości odpowiednio 19 i 21 cm, zaś drugim wicemistrzem Koła został kol. Dominik Ciszewski – również dwa okonie – 19 i 20 cm. Kap. sportowy kol. Tadeusz Przygoda pogratulował zwyciezcom i wręczył pamiątkowe puchary i dyplomy.

Dziękujemy zawodnikom za obecność na zawodach i zapraszamy na kolejne Mistrzostwa Koła, lecz tym razem w kategorii spławikowej, które odbędą się już 11 maja.

Spinningowe Mistrzostwa Koła – 01.05.2014 r.
1. Krzysztof Materek – 745 pkt.
2. Rafał Kowalik – 180 pkt.
3. Dominik Ciszewski – 160 pkt.