Wędkarstwo – sport czy hobby?

akcesoria wędkarz.pro

Wędkarze na pewno niejednokrotnie spotkali się z tym często zadawanym i trudnym do rozstrzygnięcia pytaniem – w końcu, czy ich zajęcie można zakwalifikować do jednej z dyscyplin sportowych, czy trafniej byłoby je przyporządkować do aktywności hobbystycznych?

Zdania w tej kwestii są podzielone, a sam punkt widzenia,  jak zwykle, jest ściśle związany z zajmowaniem jednej ze stron barykady. Bowiem nie od dziś wiadomo, że wędkarstwo nie jest zajęciem dla wszystkich i co do tego, żadna z osób podejmujących dyskusję nie ma najmniejszych wątpliwości. Zatem, spór pomiędzy osobami zajmującymi się od lat poławianiem ryb, dla których nabijanie na haczyk, wybór spławika, czy zanęty, to codzienny rytuał, a tymi którzy nigdy dotąd nie mieli okazji dzierżyć w swoich dłoniach wędki, bądź chociażby małego, wijącego się robaczka, nie może spotkać się z jednogłośnym rozstrzygnięciem.

Przede wszystkim, wskazana forma spędzania wolnego czasu, pozostaje niepodważalnie zaliczana do czynnych form odpoczynku praktykowana przez wielu miłośników życia w zgodzie z naturą. Jej praktykowanie związane jest z ruchem i aktywnością fizyczną, podobnie jak biegania, czy zajęcia aerobiku.

Po drugie, zainteresowani nie mogą zapomnieć o zawodach organizowanych na różnych szczeblach i kategoriach. Nie przebierając w słowach, skupiają się na rozpatrzeniu najważniejszych aspektów, które znacznie ułatwią potwierdzenie postawionej tezy. Wędkarstwo to nie tylko hobby, podobne do kolekcjonowania znaczków, czy sklejania modeli samochodów. Ich zajęcie, wymaga niemałej wiedzy w tym temacie i zdobywania doświadczenia, a czy nie o to właśnie chodzi w uprawianiu sportu?

Poławianie ryb pozwala im na zaspokajanie podstawowych potrzeb społecznych. Młodzi ludzie grający w piłkę nożną, uprawiają sport, chociaż ich poziom umiejętności znacznie odbiega od tych, prezentowanych na największych stadionach świata. Jednak samo zaangażowanie oraz potrzeba zawodnictwa, spełniają ogólne założenia sportowe i pozwalają na zakwalifikowanie ich aktywności właśnie do tej pożądanej kategorii. Podobną sytuację, mogą zaobserwować osoby związane ze środowiskiem wędkarskim. Osoba, zajmująca się wędkowaniem, spełnia swoje potrzeby rywalizacji z kolegami “po fachu”. Co więcej, za każdym razem uczy się, jak doskonalić technikę, a także poznaje kolejne metody wędkowania. Być może, większość z miłośników, nie prezentuje poziomu zawodowego, ale podobnie, jak chłopcy na szkolnym boisku, tak i początkujący wędkarze to sportowcy amatorzy.

Zarówno dla wędkarzy, jak i piłkarzy, na każdym szczeblu umiejętności, organizuje się wiele ciekawych wydarzeń, gdzie poznaje się smak zawodnictwa i stawia sobie poprzeczkę jeszcze wyżej. Sportowcy amatorzy, uczą się pokory, stając się każdego dnia lepszą wersją samego siebie. Wędkarstwo również dynamicznie się rozwija, pojawiają się sponsorzy, zainteresowani umożliwieniem poszerzania swoich umiejętności najlepszym.

Zasady, w każdej sportowej dyscyplinie są kluczowe, głównie ze względu na wyznaczaniu granicy działań fairplay, czy zakresu możliwości każdego zawodnika. Dzięki nim, możliwe jest ustanowienie regulaminu, który wszystkim sportowcom w czytelny sposób przedstawia wymogi niezbędne do spełnienia.  Wędkarstwo, to znacznie bardziej skomplikowana dyscyplina pod względem zasad (jak często się okazuje również umiejętności), aniżeli piłka nożna, czy koszykówka. Podobnie jak piłkarz, wędkarz również za nieprzestrzegania wytycznych, może otrzymać ostrzeżenie lub zostać wykluczony z rozgrywek.

Co więcej, wędkarzom nie brakuje organizacji zrzeszających, a odpowiednikiem, takich związków, jak UEFA, czy PZPR w naszym kraju pozostaje Polski Związek Wędkarski, mogący poszczycić się wieloletnią tradycją i zaangażowaniem sportowców, zarówno na arenie państwowej, jak i międzynarodowej.

Aspektem odróżniającym wędkarzy od sportowców zajmujących się innymi dziedzinami, jest z pewnością sposób treningu i ćwiczeń. Osoby, zajmujące się łowieniem najczęściej trenują we własnym zakresie i to przez całe swoje życie. Nie ma górnej granicy wieku, po której przekroczeniu wędkarz, przechodzi na sportową emeryturę. Ponadto, wędkarze nie mogą prowadzić swojego rozwoju wyłącznie na jednej płaszczyźnie. Obecnie, mają możliwość dostępu do wielu metod połowu i niezbędna okazuje się być umiejętność doboru danej metody do połowu gatunku, jaki pozostaje obiektem ich zainteresowań.

Wędkarz, jest sam dla siebie trenerem i to od jego taktyki oraz planu działania, zależy powodzenie danego przedsięwzięcia sportowego. W jego zakresie obowiązków nie brakuje, takich aktywności, jak między innymi: dobór odpowiedniego sprzętu, metody, sprawdzanie warunków atmosferycznych, mieszanie zanęty oraz systematycznego poszerzania swojej wiedzy. Nie każdy sportowiec, nawet na szczeblu zawodowym ma na głowie podobną ilość spraw.

Być może, zwolennicy kategoryzowania wędkarstwa jako hobby podadzą w myśl obrony swojej racji fakt braku tej dyscypliny, na przykład na igrzyskach. Niemniej jednak, nurkowanie również nie zalicza się do zawodów olimpijskich, a mimo tego, nikt nie ma wątpliwości co do tego, że jest ono jedną z dyscyplin sportu. Wędkarze, przede wszystkim stawiają na etykę i przestrzeganie zasad życia w zgodzie z innymi gatunkami. Sport uczy rywalizacji i współzawodnictwa, a także niejednokrotnie wzbogaca zewnętrznie przez solidną lekcję pokory. Ogromnym plusem, pozostaje także aspekt dostępności wędkarstwa. To dyscyplina dla każdego, także osób niepełnosprawnych, które ze względów zdrowotnych są odsunięte od innego rodzaju dziedzin aktywności fizycznej.

 

<< Akcesoria i sprzęt wędkarski >>