Dzień Dziecka 2011 z Kołem PZW w Suchedniowie

6„Zabawa z wędką” – pod tą nazwą kryje się rokrocznie organizowana impreza dla najmłodszego pokolenia wędkarzy w naszym mieście, z okazji Dnia Dziecka.

Organizacja zawodów wędkarskich dla dzieci z okazji ich święta przeszła w naszym Kole Wędkarskim do tradycji. Warto wspomnieć, że pierwsza „zabawa z wędką” została zorganizowana w dniu 22 lipca 1984 roku, gdzie wzięło udział 57 dzieci (w tym 4 dziewczyny) w przedziale wiekowym od 5 do 13 lat. I tak to się zaczęło. Od tamtej pory Koło PZW w Suchedniowie co roku stara się umilić najmłodszym ich święto w ten dość specyficzny sposób jakim są zawody wędkarskie.

W minioną niedzielę 12 czerwca dzieciaki w wieku 5-13 lat miały okazję uczestniczyć w tego typu imprezie. Jak nakazywała wieloletnia tradycja tej zabawy, nie tylko najmłodsi mieli frajdę na wędkarskiej niwie, ale w większości rodzice i dziadkowie doszukiwali się w swojej pamięci arkanów sztuki amatorskiego połowu ryb.

Oficjalne rozpoczęcie imprezy miało miejsce o godzinie 15:00 w parku koło zapory. Prezes Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Suchedniowie kol. Mieczysław Ciszewski powitał zgromadzone dzieci, młodzież i opiekunów, podziękował za tak liczną obecność i życzył przyjemnej zabawy, a zarazem efektów w połowach. Do zabawowego współzawodnictwa przystąpiło 95 dzieci (podobnie jak w ubiegłym roku), a mnożąc tę liczbę przez opiekunów i widzów łatwo policzyć, że w imprezie tej uczestniczyło około 400 osób. Tak dużego wędkarskiego oblężenia suchedniowski zalew nie przeżywa, nawet podczas prestiżowych zawodów.

Kapitan sportowy kol. Ryszard Tusznio przedstawił najmłodszym zasady tegorocznej rywalizacji – poza zdjętym wymiarem na okonia i obniżonym wymiarem jazia (do 15 cm) wszystkie ryby musiały być łowione zgodnie z regulaminem RAPR (płoć – min. 15 cm, leszcz, lin – 25 cm, karp – 35 cm). Na odnalezienie numeru stanowisk, rozłożenie sprzętu oraz przygotowanie wędek przeznaczono czas do godz. 16:00 po czym oddano sygnał na start.

Wszyscy uczestnicy chcieli się pokazać z najlepszej strony. Dzieciaki z niecierpliwością wypatrywały brań, a opiekunowie pomagali w rozplątywaniu żyłek i wypinaniu głęboko zapiętych rybek. W siatkach zawodników znajdowały się zazwyczaj płocie, okonie i jazgarze. Na haczykach trafiały się również niewymiarowe okazy leszczyków i linów, które były przez startujących wypuszczane do wody. Po półtoragodzinnej rywalizacji (dla młodych adeptów tej sztuki jest to wystarczający czas by się nie nudzić) komisja sędziowska przystąpiła do ważenia zdobyczy na stanowiskach. Większość „okazów” powędrowała ponownie do zbiornika, aby dać się złapać dzieciakom już za rok.

W trakcie wyłaniania przez sędziów najlepszych zawodników i zawodniczek, zorganizowano krótki quiz z upominkami, w którym dzieciaki mogły wykazać się wiedzą z dziedziny ochrony środowiska i ekologii. Odpowiedzi były w większości trafne i wyszukane, a czasem budziły u opiekunów uśmiech na twarzy.

Dzieciakom przydzielono następujące lokaty zgodnie z zasłużonym wynikiem:

 

Kategoria dziewcząt: Chłopcy 10 – 13 lat: Chłopcy 5-9 lat:
1. Kabała Karolina 1. Wołowiec Kacper 1. Pająk Ernest
2. Sobczyk Adrianna 2. Fąfara Grzegorz 2. Bolechowski Antoni
3. Pajek Izabela 3. Gałczyński Karol 3. Odzimek Krzysztof

 

Dzięki zaangażowaniu wspaniałomyślnych sponsorów tej wędkarskiej imprezy, każde dziecko otrzymało paczkę ze słodyczami, a dla najbardziej efektywnych „wędkarzy” oprócz paczek przyznane zostały indywidualne nagrody w postaci akcesoriów wędkarskich. Gościem specjalnym tegorocznej imprezy była Pani Poseł na Sejm RP Marzena Okła-Drewnowicz, która ufundowała jedną z głównych nagród. Nagrody, upominki, słodkie paczki – to ten etap zawodów przyniósł dzieciakom najwięcej radości. Milusińscy nie ukrywali zadowolenia z otrzymanych upominków, a sama postawa dzieci była wielkim podziękowaniem dla osób wspomagających tą imprezę. Najbardziej efektywni zawodnicy zostali obdarowani akcesoriami wędkarskimi, które zostały wręczone przez członków nowopowstałego Klubu Wędkarskiego „Kabanior” działającego przy naszym Kole PZW.

Zarząd Koła PZW w Suchedniowie składa serdeczne podziękowania sponsorom, którzy hojną ręką wspomogli tą imprezę, a byli to:

– Sklep wędkarski „Pstrąg” Pan Krzysztof Pałucki
– „Wtórpol” Pan Leszek Wojteczek
– Pani Marzena Okła-Drewnowicz poseł na sejm RP
– Pan Cezary Błach prezes Suchedniowskiej Korporacji Samorządowej
– Pad Tadeusz Odzimek
– Drób-Pol Pan Krzysztof Piwowarczyk
– Darpol Pan Dariusz Kabała
– Bank Spółdzielczy w Suchedniowie
– PHU Stolarz Państwo Grażyna i Czesław Magdziarz
– Wod-Gaz Pan Andrzej Miernik
– Deltabud Pan Krzysztof Łakomiec
– Dendron Pan Przemysław Działak
– NSZZ Solidarność Marywil S.A.
– ZWK Marywil S.A.
– Związek Zawodowy Pracowników Marywil S.A.
– Maxol Suchedniów
– Rzemiosło Pan Henryk Krasowski
– PWOD-TKAN Pan Tadeusz Przygoda Pan Tomasz Pietrasieposwicz
– Metalika Pani Anna Borowiec
– Piekarnia Jedynka
– PH Duo Panowie Jacek i Wiesław Więckowscy
– Pan Ryszard Baumert
– Pan Michał Krogulec ELEKTROART
– Pani Teresa Kamińska Sklep Wędkarski i Serwis Telefonów Komórkowych
– Sklep wędkarski Pan Cezary Sztando
– Sklep wędkarski „FUX” Pan Michał Białkowski
– Koło PZW Suchedniów

Organizatorzy pragną zaznaczyć, że najmłodsze pokolenie suchedniowian, mimo tak dużej ilości osób uczestniczących w samych zawodach, jak i w czasie wręczania nagród było bardzo sympatycznie zdyscyplinowane, a co najważniejsze po całej imprezie nigdzie nie pozostawiono śmieci, czy śladów swej bytności, a to oprócz zabawy jest bardzo ważnym elementem wychowawczym i podstawą etyki wędkarskiej.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałej postawy, życzymy dalszego zaangażowania na wędkarskiej niwie, rodzicom gratulujemy opiekuńczości nad milusińskimi, a najbardziej skutecznym adeptom sztuki wędkarskiej życzymy w przyszłości miłych i równie sukcesywnych spotkań nad wodą. Do zobaczenia w przyszłym roku!